Większość uczniów

Większość uczniów
Większość uczniów jeszcze nie zarabia, ale już wydaje. Pieniądze gotówkowe i elektroniczne mają formę kieszonkowego i prezentów. Ktoś wszystko wydaje bez śladu, ktoś oszczędza, a ktoś świadomie uczy się zarządzać swoimi pieniędzmi. Umiejętność zarządzania finansami osobistymi jest niezbędna każdemu, kto chce żyć w dobrobycie i swobodnie wybierać zawód i wypoczynek. Wspólnie z ekspertem zastanawiamy się, co teraz zrobić, aby osiągnąć sukces finansowy w dorosłym życiu.

ALEXANDRA KRASNOWA,
Dyrektor ds. Komunikacji, „Porównaj ru”

Zaplanuj budżet z rodzicami
Weź na siebie część kosztów
Naucz się oszczędzać pieniądze
Zacznij mądrze wydawać
O czym pamiętać

Zaplanuj budżet z rodzicami

Wielu rodziców nastolatków omawia z nimi budżet i uważa, że ​​ich dzieci są dość wykształcone w kwestiach finansowych. Sondaż przeprowadzony w 2017 r. przez VTsIOM pokazał, że jeden na pięciu uczniów szkół średnich chciałby wiedzieć więcej o zarządzaniu pieniędzmi. Omawianie wydatków i dochodów rodziny jest jednym z najlepszych sposobów na naukę rozwiązywania problemów finansowych. Jeśli twoi rodzice informują cię tylko o swoich decyzjach, zaproponuj, że udzielą ci głosu doradczego.

Licealista potrafi nie tylko dyskutować o budżecie, ale także znajdować rozwiązania realnych problemów. Na przykład, jeśli rodzina musi obniżyć koszty utrzymania zwierzęcia, uczeń może zapytać o zniżki na karmę i tańsze, ale lepszej jakości usługi weterynaryjne.

Niektórzy rodzice błędnie uważają, że jest za wcześnie, aby uczeń zawracał sobie głowę „problemami dorosłych”. Nie możesz nauczyć się mądrze używać pieniędzy na kursach krótkoterminowych. Lepiej analizować pierwsze błędy w wieku 15 lat, kiedy rodzice są gotowi do zabezpieczenia się, niż w wieku 25 lat, kiedy trzeba wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie.

Omówienie budżetu pomoże ci zrozumieć, dlaczego rodzice przeznaczają tę kwotę kieszonkowego i na jakich warunkach może ona wzrosnąć.

„Ci, którzy nie nauczyli się planować budżetu, nieustannie doświadczają braku pieniędzy. Jest zdenerwowany, zależny od pracodawcy i często boi się odejść z niekochanej pracy i być spłukanym. Ostatecznie tacy ludzie ryzykują życie w zupełnie inny sposób. Aby swobodniej wybrać dziedzinę działalności, formę wypoczynku i miejsce do zamieszkania, trzeba mieć oszczędności – finansową „poduszkę bezpieczeństwa”. ”
Weź na siebie część kosztów

W klasach niższych uczniowie kupują słodycze, zabawki, a część pieniędzy odkładają na przykład na tablet. W gimnazjum i liceum nastolatki płacą za telefon, kupują kosmetyki, prezenty, artykuły papiernicze i trochę ubrań. Aby zrobić krok naprzód i nauczyć się odpowiedzialnego korzystania z pieniędzy, musisz przejąć kontrolę nad jedną z pozycji wydatków.

Mamom i tatusiom może być trudno całkowicie zaufać dziecku, jeśli chodzi o kupowanie przyborów szkolnych lub uzupełnianie garderoby, ale jest to satysfakcjonujące doświadczenie dla całej rodziny. Poproś dorosłych, aby obliczyli, ile pieniędzy wydaje się średnio miesięcznie, na przykład na Internet, prezenty dla przyjaciół lub kupowanie butów. Następnie poproś o podanie tej kwoty i umożliwienie samodzielnego podejmowania decyzji. Po 4 tygodniach lub wcześniej, jeśli nagle skończą się pieniądze, omów wyniki eksperymentu i zdecyduj, na jakich warunkach go kontynuować.

Zarówno osoba dorosła, jak i Ty możesz obawiać się, że kupisz produkt niskiej jakości lub stracisz pieniądze, ale ryzyko jest częścią zarządzania finansami. Po zakupie nienoszone buty można zwrócić w ciągu dwóch tygodni, a jeśli stracisz pieniądze, będziesz musiał znaleźć rozwiązanie: zarobić, zaoszczędzić lub przejść kolejny sezon w starych tenisówkach. W każdym razie pełna odpowiedzialność za określoną linię budżetu rodzinnego pomoże „pompować” wiedzę finansową.

„Jeżeli rodzice nie spieszą się z wtajemniczeniem ucznia w długoterminowe plany, powinien o to zapytać. W wieku 13-14 lat warto zrozumieć, w jakiej formie rodzice będą pomagać dziecku w przyszłości. Na przykład ktoś jest gotów zapłacić czynsz za mieszkanie synowi lub córce w czasie studiów, inni mają nadzieję, że dziecko przeprowadzi się do akademika, ale są gotowi na bieżące wydatki. “